Hobby Rivet Maker – Trumpeter (09910)

Hobby Rivet Maker

Metryczka zestawu

  • Pełna nazwa zestawu: Hobby Rivet Maker
  • Producent: Trumpeter
  • Nr katalogowy: 09910
  • Liczba i rodzaj elementów: oprawka mocująca, 4 metalowe kółka zębate

Opis szczegółowy

Przeznaczenie

Hobby Rivet Maker

Niedawno na rynku pojawiła się seria narzędzi modelarskich firmy Trumpeter.
Jednym z nich jest przyrząd do wykonywania imitacji nitowania. Rekomendowany jest dla modelarzy budujących modele plastikowe w różnych skalach. Z zainteresowaniem zakupiłem owy przyrząd i chce się podzielić uwagami na jego temat.
Zestaw składa się z oprawki mocującej z rękojeścią, która jest wykonana z twardego tworzywa sztucznego oraz 4 metalowych kółek zębatych o różnej liczbie zębów i średnicy zewnętrznej 18,7mm i grubości 2,5mm. Zęby mają w widoku poprzecznym do osi kółka przekrój prostokątny. Oznaczone są one literowo od A do D. Mocowanie kółek w oprawce rozwiązane zostało w sposób prosty i funkcjonalny, jednak elementy mocowania – ośka i dociski również są wykonane z plastiku, co przypuszczalnie nie gwarantuje zbyt długiej żywotności mechanizmu.

Hobby Rivet Maker

Zastosowanie

Przydatność takiego narzędzia najlepiej ocenia się w czasie pracy. Wyniki po kilkunastu próbach wg mojej opinii są jedynie zadawalające. Ślady nitów mają przekrój prostokątny, co niezbyt odpowiada rzeczywistości. Jednak po zeszlifowaniu i nałożeniu warstwy farby można je zaakceptować. Dość znacznym mankamentem jest słaba widoczność zewnętrznego obrysu kółka zębatego podczas prowadzenia przyrządu. Widoczność miejsca w którym nanoszone są w danym momencie ślady imitacji nitów jest niewystarczająca, gdyż zasłania je oprawka. Rozwiązaniem tego problemu jest podszlifowanie bocznych krawędzi oprawki, co uczyniłem już po pierwszych próbach.

Hobby Rivet Maker

Na powierzchniach płaskich nie ma zastrzeżeń co do pracy, z wyjątkiem wcześniej omówionego braku widoczności. Większe problemy pojawiają się gdy zamierzamy wykonać ślady nitów na powierzchniach wklęsłych i trudno dostępnych, np. w miejscu połączenia kadłub-skrzydło w samolotach. Otóż duża średnica kółek uniemożliwia ich naniesienie już w odległości około 10mm od prostopadłej płaszczyzny, co mam miejsce w wymienionym wyżej przypadku. Jest to zdecydowanie niewygodne. A wystarczyła by mniejsza średnica kółek.

Podsumowanie

Dobrze, że na rynku pojawiają się ciekawe narzędzia dla modelarzy. Wyrób Trumpetera jest kolejnym nitowadłem zaproponowanym modelarzom. Jest to produkt tani – cena u polskich dystrybutorów wynosi około 17 zł. Pociąga to za sobą pewne konsekwencje. Elementy oprawki i mocowania są wykonane z tworzywa, jedynie kółka zębate są metalowe. Przyrząd obarczony jest kilkoma niedoskonałościami, obniżającymi wartość użytkową produktu.