1/72 USCG HH-60J Jayhawk – Fireball Modelworks #FM72-001

Zestaw USCG HH-60J Jayhawk

Metryczka zestawu

  • Pełna nazwa zestawu: United States Coast Guard HH-60J Jayhawk
  • Producent: Fireball Modelworks
  • Nr katalogowy: FM72-001
  • Liczba i rodzaj elementów: 23 części żywiczne i zestaw kalkomanii

Opis szczegółowy

Opakowanie

Zestaw nie jest może zapakowany najsoliodniej, ale z drugiej strony części żywiczne nie są na tyle delikatne by mogły ulec uszkodzeniu w torebce foliowej. Pierwsze wrażenie zatem raczej pozytywne.

Instrukcja

Zestaw USCG HH-60J Jayhawk Zestaw USCG HH-60J Jayhawk
Wrażenie po wypakowaniu jest zdecydowanie lepsze. Instrukcja składa się z dwóch części. Pierwsza opisuje sposób montażu (ewentualnie demontażu oryginalnych części) zarówno w modelu Hasegawy jak i Italeri, potem prowadzi przez kolejne etapy montażu żywicznych części.
Druga część to wspaniale wydrukowany, na błyszczącym, kredowym papierze, schemat malowania i nanoszenia wszystkich oznaczeń na kadłub, wirniki i zewnętrzne zbiorniki paliwa. Jest ich bardzo dużo, wobec tego dwustronna kartka formatu A4 jest jak najbardziej na miejscu.
Instrukcja zawiera też opisowe informacje o różnych sposobach malowania łopat i zewnętrznych zbiorników paliwa Jayhawków. Kolorystykę opisano wg wzorca FS.

Jakość odwzorowania

Omówienie jakości zestawu podzielę na dwie części, jako że inne są kryteria dla kalkomanii, a inne dla części żywicznych. A zatem po kolei.
Żywiczne elementy amerykańskiego producenta przypominają mi solidnie wykonane części plastikowe. Brakuje finezji i precyzji spotykanej na przykład przy żywicach czeskich. W przypadku niektórych części trzeba będzie poświęcić sporo czasu na odcięcie masywnych podstaw. Z kolei zewnętrzne zbiorniki paliwa będą wymagać zarówno szpachlowania jak i szlifowania nierówności.

Zestaw USCG HH-60J Jayhawk
A co można powiedzieć o kalkomaniach? Producent lojalnie uprzedza, że znaki zostały wydrukowane za pomocą drukarki ALPS (możliwość drukowania na biało), na specjalnym papierze do kalkomanii. Zatem przeźroczysty film jest praktycznie na całej powierzchni arkusza i każdą kalkomanię należy wycinać osobno. W instrukcji jest też zapewnienie, że kalkomanie znakomicie reagują na płyny zmiękczające Microscale.
Jakość druku jest dobra, nasycenie kolorami również, ale zdarzają się pewne ubytki kolorów, szczególnie przy czarnym i czerwonym. Nie jest to jednak tak straszliwa wada by nie dało się jej naprawić z pomocą drobnego pędzla i farby.

Zestaw USCG HH-60J Jayhawk
Na niewątpliwy plus kalkomanii należy zapisać dodatkowy arkusz z oznaczeniami cyfrowymi i „imionami” wszystkich latających współcześnie Jayhawków.

Zestaw USCG HH-60J Jayhawk

Elementy poprawiane

Dzięki temu zestawowi Jayhawk będzie z pewnością komletny. Do najważniejszych nowych elementów należą: pylony wraz z wyposażeniem (dwa typy reflektorów i dodatkowe zbiorniki paliwa), osłony radaru, nowe drzwi i wyciągarka. Co ciekawe, otrzymujemy też żywiczny wzornik do wykonania prawidłowego kształtu anteny VHF/FM.

Dopasowanie do zestawów

Producent deklaruje, że zestaw pasuje zarówno do modelu Hasegawy jak i Italeri (ten jest łatwiejszy do przeróbki). Cóż wypada jedynie wierzyć lub… sprawdzić osobiście.

Podsumowanie

Jestem nieco rozdarty, bo z jednej strony jest to jedyny zestaw na rynku umożliwiający miłośnikom skali 1/72 przebudowę Seahawka na Jayhawka. Dawniej był jeszcze inny, produkowany przez The Aviation Workshop, ale jest już niedostępny. Dobrze zatem, że zestaw Fireball Modelworks jest.
Źle, że kosztuje dość dużo, bo 25$ i za tą cenę oferuje wcale nie rewelacyjną jakość. Zatem trzeba nieco popracować nad detalami, a w zamian nasze kolekcje wzbogacą się o niezwykle atrakcyjnego wizualnie HH-60J.