1/48 Grumman XF5F-1 Skyrocket – Eduard #48285

Grumman XF5F-1 Skyrocket

Pod numerem katalogowym # 48285, kryje się fototrawiony dodatek do równie ciekawego, co unikalnego modelu Skyrocket firmy Minicraft. Zestaw składa się z pojedynczej blaszki oraz kliszki z zegarami, oferując realnie taki trochę powiększony Zoom. Do dyspozycji mamy w sumie blisko 70 elementów, co jest dobrą wiadomością w kontekście poważnych uproszczeń detali, jakich „dopuścił się” producent plastikowej miniatury.

Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket

Najważniejsza i najliczniejsza grupa trawionek odnosi się tradycyjnie do wnętrza kabiny pilota. Kokpit oryginału wyposażony był dość spartańsko. Nie zmienia to jednak faktu, że detale Eduarda pozwalają z dobrym skutkiem zastąpić, bądź uzupełnić fabryczne części modelu. W ręce nasze trafiają też dwie, znacznie różniące się od siebie, tablice przyrządów pokładowych wraz ze stosownymi kliszkami. Jest to fakt o tyle istotny, że zestaw Minicraftu zawiera ten element jedynie w wersji odpowiadającej prototypowi XF5F-1 po przebudowie. Zdecydowanie dobrze prezentować się będzie także nowy fotel pilota, zwłaszcza że należy do najbardziej widocznych fragmentów „wystroju wnętrza”.

Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket

Na „drugi ogień” idzie przedział uzbrojenia. Tu spotyka nas zawód. Cztery perforowane elementy, pozwalają wykonać chłodnice luf karabinów maszynowych. I to już wszystko. W żaden sposób nie rozwiązuje to problemu pustki, wiejącej z przedmiotowej sekcji kadłuba. Przypuszczam, że powodem takiego właśnie stanu rzeczy jest brak dokładnej dokumentacji technicznej i fotograficznej przedziału ogniowego. Mimo wszystko – szkoda.

Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket

Reszta blaszek, to: imitacje przewodów zapłonowych silników, osłony komór podwozia wraz z zawiasami oraz ażurowane lica kozła przeciwkapotażowego. Dobrze że są, można by się jednak bez nich obyć.

Grumman XF5F-1 Skyrocket Grumman XF5F-1 Skyrocket

Podsumowanie

Bardzo przydatny i bodaj jedyny zestaw, pozwalający na wierne i efektowne odzwierciedlenie wyposażenia kokpitu. W odniesieniu do przedziału uzbrojenia i komór podwozia, pozostawia spory niedosyt, udzielając znikomego wsparcia w materii ich waloryzacji.