1/35 Gwardiejskij Minomet BM-13 Katiusza – Zvezda #3521

BM-13 Katiusza

Metryczka zestawu

  • Pełna nazwa zestawu: Gwardiejskij Rieaktiwnyj Minomet BM-13 Katjusza „Stalin’s Organ”
  • Producent: Zvezda
  • Nr katalogowy: 3521
  • Liczba i rodzaj elementów: 309 elementów z zielonego polistyrenu, 9 elementów z przezroczystego polistyrenu, 12 gumowych opon
  • Schematy malowań:
    • Bliżej nie określona gwardyjska dywizja artylerii Związku Radzieckiego.

BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza

Opis szczegółowy

Opakowanie

Opakowanie jest, jak najbardziej standardowe, dwuczęściowe. Otwiera się je od góry, tak jak u większości producentów modeli. Obrazek przedstawia uzbrojoną Katiuszę na białym tle, na którym przez kłęby kurzu i dymu przebija druga Katiusza. Ilustracja wygląda trochę jak futurystyczna wizja plastyka, a nie w miarę realistyczne przedstawienie wyrzutni rakiet. Na szczęście nie ma to wpływu na zawartość pudełka.

Instrukcja

Instrukcja zawiera 4 strony z opisem montażu. Jest dość dokładna. Brakuje jej, jednak przestrzeni, przez co niektóre etapy budowy wymagają bardziej wytężonego wpatrywania się w ilustracje.

BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza
Opis malowania jest mocno uproszczony, chyba ze względu na ubogość kalek i streszcza się do pokazania jedynie lewego boku pojazdu. Ani słowem nie wspomniano w poszczególnych etapach montażu, jakiego koloru użyć do malowania elementów, np: podwozia, czy wnętrza kabiny. Sądzę, że jest to duży minus, szczególnie ważny dla modelarzy, którzy nie mają całych bibliotek na temat Katiuszy. W porównaniu do modelu Italeri, malowanie niestety jest uboższe, bo nie zawiera kalkomanii do Katiuszy w barwach Ludowego Wojska Polskiego.

BM-13 Katiusza
Opisano również schematy malowania trzech figurek dołączonych do zestawu. I tutaj kolejny minus. Schematy malowania broni osobistej dla figurek, też pozostawiono do odnalezienia dla modelarza. Standardy doboru farb są przedstawione dla Model Master i Zvezda.

Jakość części

Zvezda nie odkryła Ameryki. Prezentowany model jest „reprodukcją” modelu Italeri. Polistyren zastosowany do produkcji jest dobrej jakości. Na szczęście formy nie zawierają oznak zużycia, dzięki czemu wypraski są dość dobrze odwzorowane. Ślady po wypychaczach oczywiście są, ale na szczęście w niewidocznych miejscach.

BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza
Grubości elementów oszklenia jest dopuszczalna, jednak szyby mogłyby być cieńsze.

BM-13 Katiusza
O ile do elementów polistyrenowych nie można mieć zastrzeżeń, to nie da się tego powiedzieć o  oponach. Nie wiedzieć czemu są wykonane z gumy. Z modelarskiego punktu widzenia w niczym to nie pomaga, a stwarza wiele problemów. Opony z zestawu mają bardzo brzydką fakturę z licznymi grudkami na powierzchni. Z doświadczenia wiem, że zeszlifowanie takich gumowych mankamentów jest bardzo uciążliwe, a faktura gumy pozostaje później chropowata.

BM-13 Katiusza

Wierność odwzorowania

Na temat wierności odwzorowania można napisać wiele dobrego, nie uniknięto jednak kilku błędów.
Jednym z nich są boczne otwory wentylacyjne klap silnika, które są zbyt grube w stosunku do oryginału. Kolejnym mankamentem są osłony reflektorów. Wyglądają jakby były odlane z żeliwa, a nie zrobione z drutu. Zabrakło im niestety trochę finezji. Wynika to z braku możliwości odwzorowania tak subtelnych elementów z polistyrenu. Kolejnym rzucającym się w oczy błędem sa przetłoczenia na błotnikach. Wydają się zbyt grube i zachodzą za bardzo do przodu błotnika. Brnąc dalej w szczegóły, zauważyć można zbyt małą liczbę żeber osłony chłodnicy. W oryginale zawiera ona 22 blaszki, model ma ich 20. Można jeszcze napisać, że belki łączące szyny wyrzutni są zbyt cienkie.

BM-13 Katiusza
Opisane mankamenty modelu nie są na szczęście na tyle znaczące żeby można było powiedzieć, że model jest zły. Elementy są odwzorowane dokładnie i nie widać niedoróbek. Daje to szansę na udany model, który nie będzie koszmarem modelarza, chociaż znaczna liczba dość ażurowych elementów podstawy wyrzutni, mogą nastręczyć trochę trudności podczas montażu.

BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza

Zgodność wymiarowa

Ocena wymiarów z planami mija się z celem. Do takiego wniosku doszedłem gdy zobaczyłem jak niechlujnie wykonany jest oryginał. Dla przykładu podam, że szczelina między drzwiami a karoserią w niektórych miejscach ma nawet około 3cm! Dlatego nawet jeśli model różni się wymiarowo od oryginału lub planów to o niczym nie świadczy, bo prawdziwe Katiusze mogły się różnić od siebie znacznie. Na szczęście kształt karoserii i elementów jest podobny z oryginałem i to powinno wystarczyć.

Wyposażenie

W wyposażeniu modelu znalazły się dość dokładnie odwzorowane elementy zawieszenia i napędu ZIS-a. Plus dla zestawu. Kolejnym smaczkiem, który może pomóc w zrobieniu dioramy są trzy figurki artylerzystów. Dość dokładnie odwzorowane i posiadające takie atrybuty, jak pistolety maszynowe. Trochę dokładniej mogłoby być odwzorowane ascetyczne wnętrze kabiny, ale z drugiej strony jego prostota nie powinna utrudniać indywidualne dorobienie jej elementów przez modelarza. Wspominając o dodatkach, nie sposób zapomnieć o oponach z gumy. Powtórzę, że odwzorowanie ich z oryginalnego materiału, jak prawdziwych opon jest pomyłką. Twierdzę, że z polistyrenu wyglądałyby lepiej. No chyba że byłyby zrobione z jakością Tamiy’i, która opanowała ta sztukę do perfekcji. W zestawie Zwezdy niestety psują tylko obraz modelu.

BM-13 Katiusza BM-13 Katiusza

Kalkomanie

Kalkomania jest mocno symboliczna. Zawiera jedynie dwa godła gwardyjskie. Tym bardziej razi niski poziom odwzorowania.

BM-13 Katiusza

Zestawy uzupełniające / korygujące błędy zestawu

Do waloryzacji tego modelu nie ma zbyt wielu akcesoriów. Nie ma też konieczności korygowania większości elementów. Przydałyby się nieszczęsne opony jako zastąpienie gumowych z modelu Zvezdy, jednak nie powinno być trudno zorganizować w tej skali standardowych kół armii ZSRR chociażby z innego zestawu.

  • Eduard Eduard ED35803 – Bardzo bogaty zestaw waloryzacyjny, najlepiej nadający się do wzbogacenia fabrycznych wyprasek.

Podsumowanie

Model BM-13 Zvezdy sprawia dobre wrażenie. Ma dobrze odwzorowane elementy i szczegóły. Na pewno po sklejeniu będzie się efektownie prezentował w kolekcji. Polecam go mimo kilku błędów i niedociągnięć.

Literatura:

  1. František Korán, Jan Moštěk „Studebaker US6 in detail (including Russian US6 with BM-13 Stalin’s Organ)” Special Museum Line #23; WWP
  2. Własne materiały fotograficzne

Podziękowania dla Michała Chmiela za udostępnienie modelu.